Viete na čo slúžili prvé puzzle?

Svetoznáma skladačka, ktorá zabaví každého – od tých najmenších až po najstarších, ktorí si napomoc musia zobrať lupu. Pre deti má táto hračka okrem zábavy aj iný význam, dokáže rozvíjať ich predstavivosť a zlepšuje jemnú motoriku.

No nie vždy puzzle slúžilo ako hračka. Ich história siaha až do druhej polovice 18. storočia, vtedy však mali úplne inú podobu a aj funkciu ako dnes. Spoznajte narodenie tohto fenoménu.

Rok 1760 a prvé puzzle

Okolo roku 1760 anglický rytec a kartograf John Spilsbury vyrobil prvé puzzle. Nebolo však z kartónu, ale z dreva, ktovie či pri ich výrobe použil štiepačky na drevo, sekeru alebo pílku. A ako teda fungovalo toto drevené puzzle? Nemalo deti iba zabávať, malo ich hlave učiť. John vyrezal z drevenej mapy sveta jednotlivé štáty a deti mali nájsť jednotlivým kúskom/štátom správne miesto. Takže prvé puzzle bolo vlastne učebnou pomôckou zemepisu a stalo sa tak obľúbené, že sa postupne transformovalo primárne na hračku.

Škola hrou

Spilsbury bol nepochybne veľmi rozumný muž, keď začal používať na učenie zemepisu metódu školy hrou. A zrejme to bol veľký vizionár, pretože dnes sú veľmi populárne na vyučovaní interaktívne tabule, ktoré tiež používajú metódu školy hrou. Deti nemajú pocit, že sú nútené k učeniu. Považujú to za príjemné spestrenie a zábavu, a tak do školy chodia oveľa radšej, ako keby mali 7 hodín počúvať iba nudné jednosmerné prednášky učiteľa.

Fenomén puzzle

Spilsubryho zrejme ani vo sne nenapadlo, že dnes sa budú vyrábať aj 3D puzzle či organizovať rôzne súťaže v skladaní. A nie sú to len hocijaké súťaže, organizujú sa dokonca aj Majstrovstvá sveta v skladaní puzzle. Navyše niektorí milovníci puzzle si svoje poskladané dielo dajú zarámovať a povesia si ho na stenu. Jeden výrobok a milión spôsobov, ako ho využiť. John Spilsbury bol génius.

 

- PR článok

Write a comment...
0 awesome comments!