STOP chrápaniu

Určite poznáte aspoň jedného človeka, ktorý chrápe. Môže to byť váš partner, rodičia alebo aj starí rodičia a každý chrápe  v rôznych úrovniach hluku.

Niektorí sa na tom smejú a robia si žarty, ale môže ísť aj o vážne ochorenie nazývané obštrukčná spánková apnoe. Pokiaľ sa jedná o túto chorobu, potom nie je na smiech, že potrebujete odbornú pomoc a radu, ako zastaviť chrápanie.

Pre nás ostatných, je problém oveľa menej závažný a postačí niekoľko opatrení, ktorými môžete zastaviť chrápanie.

ČO JE CHRÁPANIE

Chrápanie je hluk, kedy (zvyčajne vzniká pri vdýchnutí) počas spánku, ktorý spôsobujú vibrácie mäkkého podnebia a čapíku (to čo visí na krku).

Slovo "apnoe" znamená neprítomnosť dýchania. Sú procedúry ktoré môžu zastaviť chrápanie.

LIEČBA CHRÁPANIA

Najdôležitejším bodom, účinná liečba na niekoľko súvisiacich problémov, ktoré majú byť súčasne ošetrené. Čo je potrebné riešiť aby ste zastavili chrápanie?

FAKTORY ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU

Stále pretrváva dojem, že chrápanie je problémom západnej kultúry. Významné riziko zvýšenia chorobného chrápania je v súčasnosti problém celej spoločnosti. Odstránenie chrápania vyžaduje aj odstránenie niektorých faktorov. V čase odstránenia sa problém úplne vyrieši.

HMOTNOSŤ

Nadmernú hmotnosť prináša sedavý spôsob života, konzumácia veľkého množstva potravín alebo problémy so štítnou žľazou, to je pravdepodobne hlavným faktorom, ktorý prispieva ku chrápaniu. Veľké percento pacientov so zníženou hmotnosťou na ideálnu váhu udáva,  že sa im podarilo chrápanie odstrániť.

FAJČENIE

Fajčenie má početné nežiadúce účinky na telo, najčastejšie blokuje dýchacie cesty. Zdurenie sliznice v nose, opuch hrdla alebo upchatie drobných ciev v pľúcach. Preto pridajte chrápanie na zoznam dôvodov, prečo by ste mali prestať fajčiť.

ALKOHOL

Jedná sa o čiastočný kolaps dýchacích ciest, ktorý je bezprostrednou príčinou chrápania. Alkohol spôsobuje príliš veľké uvoľnenie dýchacích ciest počas spánku. Toto a iné účinky alkoholu v tele, môžu byť príčinou alebo výrazne prispievajú k rozvoju hlasného chrápania a apnoe.

ORGANIZÁCIA SPÁNKU

Ak máte nevyvážené spacie návyky, môže to viesť k nestabilnému vývoju dôležitých dýchacích ciest  a nestability počas spánku. Je to jednoduché, nestabilné spanie vedie k nestabilnému dýchaniu. Preto všetko, čo je potrebné urobiť je, dopriať si aspon 7,5 hodiny spánku denne, niekedy je to všetko čo treba.

ZDRAVOTNÉ PROBLÉMY

Čokoľvek, čo môže viesť k upchatiu nosa, hrdla a pľúc hrá svoju úlohu.

Medzi súvisiace nosové problémy patrí alergia ale aj kúrenie drevom v kachliach. Faktory, ktoré môžu blokovať krk sú, veľké mandle, veľké nosné mandle, nadmerné množstvo tukového tkaniva.

Chrápanie môže byť príznakom cukrovky alebo hypotyreózy. Preto je niekedy najlepšie zájsť k lekárovi a podstúpiť liečbu.

Pozrite sa na svoj životný štýl, skúste zmeniť niektoré zlé návyky na dobré a viac sa pohybovať.

Ak sa aj napriek tomu všetkému úsiliu nepodarilo chrápanie zmierniť, odporúčame navštíviť odborníka na nos, krk a uši. V krajnom prípade vykoná chirurgický zákrok.

Write a comment...
0 awesome comments!