Praktické tipy, ako si poradiť pri riešení sporov so susedmi

Zdroj obrázka:Andrey_Popov/Shutterstock.com Zdroj obrázka:Andrey_Popov/Shutterstock.com

Nepovažujete vidiek za luxus a netúžite tráviť svoje voľné chvíle v obklopení prírody? V tom prípade je byt pre vás ideálne riešenie. Komfort mesta a jeho infraštruktúry je v mnohých náročných chvíľach na nezaplatenie. Výhodou je aj dostupnosť obchodov a iných pre život dôležitých služieb. Jediným problémom môžu byť susedia.

Hluční, neprispôsobiví  a často neznalí zákona, ktorý im nariaďuje, že pri tomto spôsobe a charaktere bývania treba myslieť nielen na seba, ale aj ostatných ľudí, ktorých je v okolí niekoľko. Preto, ak máte so susedmi problémy aj vy, poradíme vám, ako tieto veci vyriešiť k maximálnej spokojnosti oboch strán.

Preštudujte si zákon č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

Svojimi definíciami a obsahom vytvára systém bezproblémovej organizácie a riadenia týchto komplexov. Zaisťuje ich bezpečnosť a ochranu. Určuje, kto má na starosti dôležitú ochranu pred požiarmi v spoločných nebytových priestoroch, a od tohto roka už hovorí aj o tom, ako použiť na riešenie sporov a porušení domového poriadku adekvátne sankcie.

Ak si všetko v tomto zákone dobre prelistujete, nezaberie vám to veľa času a budete mať na riešenie sporov so susedmi tú najlepšiu „páku“.

Požiadajte o pomoc správcu domu

Ak sa vám zákon príliš študovať nechce, môžete sa vybrať za správcom domu, ktorý by ho mal mať „v malíčku“. Je to druhý a často jediný spôsob riešenia sporov. Správca je váš zástupca, ktorého ste si na schôdzi zvolili a je za svoj výkon povolania platený aj z vašej peňaženky. Zo svojho postavenia má na riešenie sporov teda najväčší nárok a veľa skúseností.

Nie je tu len na „rozdávanie“ ročného vyúčtovania nájomného, ale aj inštaláciu špeciálnych protipožiarnych upchávok, riešenie opráv a zaistenie bezpečnosti v spoločných nebytových priestoroch, alebo riešenie susedských problémov, ktoré vám nad mieru primeranú pomerom znepríjemňujú bývanie.

Ak tomu tak nie je, mali by ste popremýšľať nad zmenou správcu domu a vybrať si niekoho, kto bude zodpovednejší a snažiť sa riešiť všetko k vašej maximálnej spokojnosti.

Write a comment...
0 awesome comments!