Nie vždy stačí PZP

Kúpa auta je vždy spojená aj s uzatváraním poistenia. V prvom rade povinného zmluvného poistenia, ktoré ako vyplýva z jeho názvu je povinné a nemožno sa mu vyhnúť.

Veľa ľudí sa však rozhoduje aj pre rôzne doplnkové poistenia. Majú tieto doplnkové poistenia svoje opodstatnenie alebo to je len vyhadzovanie peňazí?

Najbežnejším a najznámejší doplnkovým poistením je havarijné postenie. Takéto auto poistenie vás chráni predovšetkým pred vlastnou nešikovnosťou. To znamená, že môžete si ho uplatniť v prípadoch, keď sami zaviníte nehodu alebo spôsobíte škodu na vlastnom aute nárazom do značky, múriku alebo podobne. Je teda veľmi dôležité predovšetkým pre začínajúcich a menej kvalitných vodičov.

Určite ale aj skúsení vodiči môžu havarijné poistenie využiť a to napríklad v prípade poškodenia vozidla cudzím zavinením, teda pri vandalizme alebo v prípade rôznych škôd spôsobených napríklad počasím.

V prípade, že štandardné havarijné poistenie je nad vaše finančné možnosti, môžete skúsiť novinku na trhu v podobe mini havarijného poistenia od poisťovne Genertel. Rozsah poistného krytia je síce menší, ale to sa odrazí aj na nižšej cene.

Havarijné poistenie však nie je jediné doplnkové poistenie na trhu. Ďalšou formou doplnkového poistenia je GAP poistenie prezývané tiež 100% poistenie. Toto poistenie vás a vaše auto chráni pred prudkým poklesom hodnoty vášho vozidla. Najčastejšie sa uzatvára na tri až päť rokov. Väčšinou dochádza k plneniu tohto druhu poistenia v prípade krádeže alebo pri rôznych živelných katastrof ako záplavy alebo víchrice.

PZP pokryje škody, ktoré spôsobíte na autách ostatných účastníkov premávky. Nevyriešite ním však škody, ktoré si spôsobíte na svojom aute. Ak nechcete riskovať, tak sa určite oplatí investovať do doplnkového poistenia.

 

Write a comment...
0 awesome comments!