Je to túžba po moci alebo úchylka?

Ľudia sú rôzni a to je dobré, keby boli všetci rovnakí, bola by to hrozná nuda. Aj malí chlapci sú iní, jedného viac bavia elektrické autíčka, druhý zase miluje zbrane a je to úplne prirodzené.

Veľa ľudí sa pýta, prečo sú chlapci tak veľmi posadnutí práve zbraňami a medzi nimi boli aj renomovaní psychológovia, ktorí sa rozhodli nájsť na túto otázku odpoveď. A na čo prišli? Pre niektorých to nebude nič prekvapivé, pre iných to bude iba potvrdenie ich domnienok, no každopádne to je zaujímavé.

Je to zakódované v génoch
Môže za to príroda, ktorá samcom nadelila viac testosterónu a túžby po moci. Nie je to len záležitosťou ľudí, rovnako sú na tom aj zvieratá – moc ich priťahuje. Aj preto jelene, opice či levy zvádzajú medzi sebou súboje. Chcú byť dominantné, chcú vládnuť. A strelné zbrane vám zabezpečia moc a dominanciu. Vďaka ním môžete ovládať a manipulovať ľudí. A odkiaľ to vedia deti? Videli to v telke, čítali v knižke alebo si uvedomujú moc polície. Toto je dôvod, prečo sú fascinované práve pištoľami a samopalmi.

Je to nebezpečné?
Nie, nie je. Je to úplne prirodzené. Preto sa to nesnažte svojim deťom zakazovať, buď z toho vyrastú, alebo budú v tom pokračovať a vstúpia do armády alebo policajného zboru. Je však dobré, keď s vašimi deťmi budete mať zopár rozhovorov, v ktorých mu vysvetlíte, že je rozdiel medzi filmami, v ktorých sa strieľa a skutočnosťou. Niežeby to dieťa nedokázalo pochopiť samé, ale z tohto rozhovoru sa dozviete, ako to vníma. A to je vždy dôležité vedieť.

Niektoré z toho vyrastú, iné si splnia sen
Niektoré deti z lásky k zbraniam vyrastú, iné si splnia svoj sen a zbraň sa stane ich pracovným nástrojom. Nie je na tom nič zlé. Je to podobné, ako keď v detstve milujete vrtuľníky na diaľkové ovládanie, a keď dospejete, začnete vyrábať ich zmenšeniny. Hoci to už bolo raz napísané, opakovanie je matkou múdrosti – je to úplne prirodzené.

Write a comment...
0 awesome comments!