Anti - textové zariadenie do auta

NEW YORK (AP) - Autá využívajú rôzne zvuky, svetlá a zvončeky na to, aby vás upozornili na bezpečnostné pásy hneď na to, ako zapnete motor. Zdalo by sa prirodzené, ponúknuť motoristom jemné upozornenie na ďalší zlozvyk: držanie mobilného telefónu počas jazdy, či už pre písanie sms správy alebo telefonovanie.

Niekoľko softwareových spoločností predstavilo minulý týždeň v Las Vegas na medzinárodnom veľtrhu svoje riešenia tejto výzvy. Ale vytvorenie efektívneho riešenie je oveľa ťažšie, ako upozornenie na nezapnuté bezpečnostné pásy.

Navyše, technológia rozoznania toho čo je pre človeka rozptylujúce je len na začiatku a to ešte nehovoríme o odstránení týchto vplyvov. Je bezpečná handsfree sada? Mohlo byť bezpečné text správy diktovať do telefónu? Každý by sa mal vyvarovať používaniu mobilného telefónu počas jazdy, ale vysvetlite to teenegerom, taxikárom alebo kuriérom.

Mnohé štáty zakazujú vodičom používať mobilné telefóny počas šoférovania bez handsfree sady, nedávna štúdia nemenovanej poisťovne zistila, že drvivá väčšina vodičov tento zákon nerešpektuje. Nie je jasné prečo, jeden z dôvodov môže byť aj to, že vodiči jednoducho zákony porušujú skoro stále.

Spoločnosti priniesli najmenej tucet telefónnych aplikácií pre zabránenie používania mobilu v aute. Ale tieto aplikácie pracujú len na niektorých telefónoch a majú ťažkosti so zistením, či používateľ skutočne šoféruje. Je to už na výrobcoch mobilných telefónov, výrobcoch bezdrôtových zariadení, výrobcoch automobilov a danom štáte ako dokáže vyriešiť tento stav.

Napríklad, americká spoločnosť Drive Safety corp. plánuje nainštalovať do mobilných telefónov software, ktorý má priamy vplyv na GPS čip a aktivuje sa pri rýchlosti vyššej ako 15 kilometrov za hodinu. Zistí, či telefón používa vodič alebo cestujúci, v prípade používania mobilu vodičom, software automaticky zablokuje možnosť písať sms správy.

Konkurenčný názor je, že niektorých motoristov to odradí.

Je možné, že volant prenechajú spolucestujúcemu a počas tejto doby si sms-ku napíšu. To sa stane ešte nebezpečnejšie.

Pol tucta ostatných možností, sú založené na systéme využívajúcom GPS, ktoré zisťuje, či je automobil v pohybe. Software reaguje rôznymi spôsobmi, ako zadržiavanie prichádzajúcich sms počas jazdy, rovnako aj písanie nových sms, aby vodič nebol vyrušovaný.


V porovnaní s inými voľne stiahnuteľnými aplikáciami sú drahé, možno aj preto, že rodičia sú ochotní zaplatiť za bezpečnosť svojich detí viac.


Žiadny z týchto zariadení ale nevie rozoznať, či je majiteľ v autobuse, vo vlaku, alebo len spolucestujúci.

Spotreba elektrickej energie tiež nie je zanedbateľná, pri neustálom zapnutí GPS sa môže zdvojnásobiť rýchlosť vybitia.

Ďalšia možnosť je obísť GPS čip a spoľahnúť sa na auto. Zapojením mobilného telefónu do palubného počítača auta, ten môže odovzdať informáciu o rýchlosti telefónu a pri určitej rýchlosti ho odpojiť od signálu.

Spoloční problém ostáva v tom, že spomínané funkcie je možné využiť len na niektorých typoch telefónov. Medzi najznámejšie patrí Nokia či BlackBerry spolu so softwérom od Microsoftu alebo Android.

Telefóny ktoré nemajú "múdre" operačné systémy majú jednoducho smolu, príkladom je spoločnosť Apple a jeho populárny Iphone.

Výskum ukázal že telefonovanie počas šoférovania je nebezpečné a to aj s využitím handsfree.

Prečo ale investovať toľko do vývoja tejto technológie? Nebolo by jednoduchšie učiť sa nepoužívať mobil počas šoférovania už v škole?

Write a comment...
0 awesome comments!