Ako ušetriť na PZP?

Benzín, servis, opravy, pneumatiky. Auto vás oberá o množstvo peňazí. Jednou z položiek, ktoré vás oberajú o peniaze bez ohľadu na to, či na aute jazdíte, alebo nie, je zákonná poistka. Prečo ju mať uzavretú a ako na nej čo najviac ušetriť?

Načo je poistenie dobré a prečo ho mať uzavreté?

Toto poistenie patrí do kategórie – povinné zmluvné poistenie. To znamená, že ho uzavreté mať musíte no máte na výber z viacerých poisťovní. Parametre poistenia sú definované v zákone a preto sa jednotlivé produkty poisťovní líšia len málo. Samotné poistenie slúži na pokrytie nákladov pri škodách, ktoré spôsobíte cudzím osobám. Či už spôsobíte škodu na cudzom vozidle, nabúrate susedovi do plota alebo zrazíte človeka, toto poistenie pokryje pozoruhodne veľa nákladov.

Nemať poistenie uzavreté sa trestá pokutou a v prípade škody bude poškodenému uhradená škoda z takzvaného garančného fondu. Následne vám príde domov faktúra. Po Slovensku stále jazdí približne 160 000 nepoistených áut. Ich majiteľom skôr, či neskôr pokuta príde.

Ako na poistení ušetriť?

Povinné zmluvné poistenie (PZP) je predmetom zúrivého konkurenčného boja dvanástich poisťovní. Bitka o zákazníka prebieha hlavne pomocou ceny, ale niektoré poisťovne zvyknú ponúkať aj pripoistenia čelného skla, stret so srstnatou zverou, mini-havarijné poistenie, alebo dorovnávanie do novej hodnoty poistenia. Z praxe skôr odporúčame dávať dôraz na kvalitu asistenčných služieb a kvalitu plnenia v prípade poistných udalostí. O tom sa poraďte so svojím poistným poradcom.

Samotné ceny sa môžu dosť výrazne líšiť. Je to zapríčinené rôznymi prístupmi poisťovní ku klientom. V niektorých poisťovniach vypočítavajú cenu z objemu valcov, inde z výkonu motora. Niektoré poisťovne segmentujú klientov podľa mesta, kde je auto prihlásené. Bratislavčania a obyvatelia väčších miest majú drahšie poistenie, pretože sa tam stáva viac nehôd.

Ďalším veľmi dôležitým atribútom pre výpočet ceny je počet bezškodových mesiacov. Ak ste dlho žiadnu škodu nespôsobili a viete to aj podložiť potvrdením, tak môžete dostať zľavu až 65%.

Ostatné zľavy vám môžu tiež ušetriť trochu peňazí. Ak máte napríklad dieťa do 15 rokov, máte iné poistenie v danej poisťovni, alebo ak máte preukaz ZŤP.

Ak teda chcete ušetriť, máte tri možnosti:

  1. Môžete si obehnúť všetky poisťovne. Ako je v článku spomínané, je ich dvanásť, z toho jedna je čisto internetová. Tento spôsob je nesmierne časovo náročný, nehovoriac o tom, že v týchto inštitúciách prídete o nervy. Je otázne, či sa vám kvôli ušetreniu piatich eur oplatí zabiť dva dni.
  2. Navštívite makléra. Sprostredkovatelia poistenia majú často zmluvy s viacerými poisťovňami. Môžu vám tak vybrať z viacerých poisťovní. Opäť ale musíte niekam chodiť a čakať kým vám pracovník (poradca) poistenie pre rôzne poisťovne vypočíta.
  3. Využite internetovú kalkulačku, kde si jednorazovým zadaním údajov vypočítate ceny pre všetky poisťovne. Následne môžete poistenie okamžite uzavrieť a zaplatiť pzp online. Je to najrýchlejší spôsob, akým sa dostanete k najlacnejšiemu poisteniu. Aj najväčší internetový portál o poistení Poistenie.sk takúto kalkulačku ponúka.

 

Martin Šimko - Poistenie.sk­

Write a comment...
0 awesome comments!