Ako sa postarať o vaše auto, aby vám slúžilo aj počas zimných mesiacov

Zdroj obrázka: Shutterstock.com Zdroj obrázka: Shutterstock.com

Zima je takmer tu, čo znamená, že nielen ľudia, ale aj vozidlá potrebujú osobitnú pozornosť a starostlivosť. Niektoré užitočné tipy a starostlivý prístup môžu pomôcť vášmu autu zostať v dobrej kondícii v chladnom období bez najmenších problémov.

Platí to ale za predpokladu, že svoje auto pripravíte na náročné podmienky včas.

Z tohto dôvodu sme zostavili niekoľko jednoduchých tipov na starostlivosť o auto, ktoré sú menej náročné na čas a sú veľmi ľahko implementovateľné aj z finančného hľadiska. Spojka predsa nie je jediná vec, ktorá by vás mala zaujímať.

Starostlivosť o batériu

Batéria je jedným z najdôležitejších komponentov automobilu, ktorý si počas chladného obdobia vyžaduje maximálnu starostlivosť. Počas tejto doby tekutina vo vnútri batérie zhustne, a preto nie je jej výkon vždy stopercentný. Najlepšou možnosťou, ako sa vyhnúť tejto situácii, je vykonať test napätia na batérii ešte pred začiatkom zimy. Ak je batéria iba vybitá, doplňte ju a ak je slabá, odporúča sa vymeniť ju za novú.

Ak chcete, aby batéria fungovala správne a bolo vaše auto aj v zime pod ochranou, môžete na zlepšenie vlastností niektorých doplnkov použiť kvalitný prístrešok na auto.

Skontrolujte chladiacu kvapalinu

Chladiaca kvapalina funguje ako „hojivá masť“ pre vaše auto v prípade chladného počasia. Zabraňuje zamrznutiu motora pri nízkych teplotách a stará sa o  jeho stav.

Pred príchodom zimy sa ale uistite, či je hladina chladiacej kvapaliny po značku a či v motore nedochádza k netesnostiam, ktoré by mohli viesť k odtoku tejto látky. Odborníci odporúčajú, aby vodiči používali zmes chladiacej kvapaliny a vody v pomere 50-50, pretože počas zimy je dolný bod tuhnutia motora dokonca nižší ako bod chladenia.

Pneumatiky a tlak v pneumatikách

Pneumatiky a dobré tlmiče sú tiež jedným z hlavných komponentov, o ktoré sa treba počas zimy starať. Tlak v pneumatike môže klesnúť s poklesom teploty vzduchu. Ak jazdíte s nízkotlakovými pneumatikami, bude to mať za následok predčasné opotrebovanie pneumatík a dezénu. Z tohto dôvodu venujte pozornosť aj tomuto detailu.

Kontrola svetelného systému

Počas zimy zohráva systém osvetlenia dôležitú úlohu, pretože slnko vychádza a zapadá neskoro. Z tohto dôvodu sa vy a vaše auto musíte vyrovnať s dlhším časom v tme. Preto je absolútne dôležité skontrolovať, či svetlá vášho vozidla fungujú správne. Ak sú zasnežené alebo hmlisté, zvážte ich výmenu za novú jednotku alebo jednoducho hľadajte ľahkú a lacnú súpravu na obnovu.

Write a comment...
0 awesome comments!