10 návykov, ktoré sebavedomí ľudia praktikujú každý deň

Všetci poznáme ľudí, ktorí sú sebavedomí. Avšak keď sa povie „sebavedomie“, mnohí z nás to presne nedokážu definovať. Sebavedomie môže prichádzať v rôznych spôsoboch. Niektorí chcú sebavedomie len prezentovať a správať sa arogantne, zatiaľ čo iní ich sebavedomie predstierajú, len aby ukryli svoje neistoty. Skutočné sebavedomie je vzácnosťou a tí, ktorí ho majú, majú automaticky väčšiu pravdepodobnosť byť úspešný.

V podnikaní, vo vzťahoch či všeobecne v živote majú sebavedomí ľudia vždy výhodu oproti tým, ktorí si nie sú istí svojimi schopnosťami. Jednoducho povedané – sebavedomí ľudia zarábajú viac peňazí a vo svete vzťahov sa im darí lepšie ako tým, ktorí už toľko sebavedomia nemajú.

Tak ako sa teda dá naučiť byť sebavedomým? Aké návyky a rutiny je potrebné praktikovať, aby ste konečne dôverovali sami sebe a svojim schopnostiam? Rozhodli sme sa spýtať desiatich sebavedomých ľudí, čo všetko robia preto, aby boli takí sebaistí. Nech sa páči, tu sú ich názory.

1. Dôverujú svojim inštinktom

Ak chcete mať skutočné sebavedomie, musíte dôverovať svojim inštinktom. To je jedným z hlavným rozdielov medzi skutočným lídrom a tým, ktorý to iba predstiera. To však zároveň neznamená byť impulzívnym – sebavedomý človek má tendenciu byť inštinktívnym, avšak dané veci a fakty si predtým dôkladne prejde.

Istý zubár z New Yorku, ktorý o úspechu a sebadôvere vie svoje, hovorí: „Svojim inštinktom venujem špeciálnu pozornosť a vo všeobecnosti nimi riadim môj celoživotný plán. Pozor však na jednu vec – byť v súlade s mojimi inštinktmi neznamená konať impulzívne. To robia zvieratá, avšak krásou ľudskej mysle je práve schopnosť kriticky premýšľať. Moje inštinkty pre mňa majú obrovský význam, avšak pred samotným činom sa na to všetko logicky pozriem z každého uhla pohľadu.  To isté platí aj pre emócie. Jeden múdry chlapík mi raz povedal, aby som na svoje emócie nereagoval, iba ich pozoroval.“

1. Všetko vidia ako príležitosť

Ľudia, ktorým chýba sebavedomie, sa často na náročné úlohy alebo veci, ktoré im nie sú známe, dívajú s vystrašenou tvárou. Sebavedomý človek výzve čelí a pozerá sa na ňu ako na príležitosť, ktorá mu prinesie profesionálny aj osobný rast.

Bill Beckler, spoluzakladateľ úspešnej cestovnej spoločnosti, súhlasí: „Ak niečo nie je náročné, nestojí to za to robiť to. Čím viac je to takmer nemožné, tým lepšie. Musia tam predsa existovať prekážky, kvôli ktorým po tej ceste nekráčajú iní. V opačnom prípade sme nepochopili kvôli čomu je to zlý nápad a ako náhle to urobíme, naše úsilie budeme ľutovať. Keď sa nám potvrdí, že je to dostatočne náročné na to, aby to odstrašilo ostatných ľudí, budeme z toho nadšení a dotiahneme to až do konca.“

1. Sústredia sa na to, čo chcú

Môže to znieť jednoducho, ale pre sebavedomého človeka to nič iné ako jednoduchosť ani nie je. Sebavedomí ľudia si svoju cestu vyberajú sami a nemárnia čas so snažením sa o potešenie iných.

Andrew O’Brien, zakladateľ istej úspešnej firmy, hovorí: „Sebavedomie je kľúčové pokiaľ ide o sústredenie sa na to, čo chcete. Je to aj o vyspelej mentalite – musíte veriť tomu, že ste schopní dosiahnuť všetko, čo chcete. Zákon príťažlivosti skutočne funguje. Svoje sny si pritiahnete vierou v to, že sú naozaj uskutočniteľné.“

1. Berú riziká

Sebavedomí ľudia sa snažia dosiahnuť svoje ciele aj napriek tomu, že si nie vždy musia zvoliť tú najbezpečnejšiu cestu. Ak sa chystáte splniť si svoje najväčšie sny, môžete sa stretnúť s finančnými problémami. Veľa ľudí o vás bude pochybovať, avšak skutočne sebavedomý človek sa na to bude pozerať cez plece a bude pokračovať vo svojej ceste.

Istý spisovateľ hovorí: „Keď som mal približne niečo cez 20 rokov, rozhodol som sa, že pre zdroj svojho živobytia budem písať romány. Tak som začal písať. Písal som v noci, po práci a niekedy aj cez víkendy. Každý, koho som poznal, si myslel, že som blázon. Moja rodina, priatelia, všetci. Mysleli si, že som márnil svoj čas. Niekoľko ľudí mi povedalo, že sa za mňa cítili trápne. Dokázal som to však prehliadať a zo stola som zhodil viac ako 500 odmietnutí. Áno, odmietnutí. Napokon som však podpísal zmluvu, na základe ktorej som svoj román vydal v Spojených štátoch dva týždne po tom, čo som ho dokončil. O ďalšie dva týždne neskôr som dostal celosvetovú ponuku. Mal som 34 rokov a o publikáciu mojich románov som sa snažil 8 rokov.“

1. Učia sa zo svojich chýb

Dokonca aj sebavedomý človek môže robiť chyby. Všetci ich robíme. Rozdiel je však v tom, že sebavedomí ľudia si uvedomujú, že chyby sú súčasťou života. Svoje chyby akceptujú, učia sa z nich a idú ďalej.

Istý podnikateľ má takýto názor: „Keď ako sebavedomí ľudia raz urobíme chybu a vieme, že nám v konečnom dôsledku neposlúži, zvyčajne sa z nej hneď poučíme a napravíme ju tým, že ju už nebudeme opakovať. Čo sa však stane, keď sa nepoučíme a tú istú chybu opakujeme znova a znova? V takejto situácii sa zvyčajne stáva, že si prestaneme uvedomovať, že je to chyba a tak sa to stane naším zvykom.“

Keď niečo lepšie viete, ale lepšie to nerobíte, budete za to viac platiť. Aspoň ja som to tak urobil. Zistil som, že kľúčom k učeniu sa je venovanie pozornosti a opatrenie potrebných krokov na to, aby sa rovnaká chyba už viac neopakovala. Ak to takto robíte, zistíte, že pozornosť sa venuje vám a nie vy venujete pozornosť. A to vám môže ušetriť aj kopec času!

1. Sú empatickí

Medzi aroganciu a sebavedomým je veľmi tenká čiara. Či už v biznise alebo vo vzťahu, je veľmi dôležité, aby ste ostatných ľudí nedávali na nižšie rebríčky. Ak budete drzý a správať sa nadradene, ukáže to skôr vašu neistotu než sebavedomie.

Istý zakladateľ úspešnej spoločností tvrdí: „Jednou z čŕt, ktoré mám ako sebavedomý človek, je empatia. Musíte mať schopnosť správať sa dobre k svojim priateľom, zamestnancom či rodine a musíte byť schopný vžiť sa do pocitov ľudí okolo seba, aby ste si získali ich dôveru. A získavanie dôvery v konečnom dôsledku zlepšuje sebavedomie.“

1. Správajú sa tak, akoby víťazná cena už bola ich

Keď ste sebavedomým človekom, už dopredu viete, že v tom, o čo sa snažíte, uspejete – či už ide o povýšenie alebo rande s inou ženou / mužom. Samozrejme, nič to nemení na tom, že na svojej ceste budete musieť prekonávať prekážky. Konečný výsledok je však už prakticky zaručený.

„Rastúci start-up je delikatesou. Ak sa na to pozriete objektívne, pravdepodobnosť zlyhania je väčšia ako pravdepodobnosť úspechu. Avšak strach či neistota nedokážu inšpirovať žiaden tím, investorov, partnerov či zákazníkov. O svojich víťazstvách musíte byť stále presvedčený aj keď ste stále na menších pochybách,“ hovorí úspešný podnikateľ.

1. Uvedomujú si svoje kvality aj nedostatky

Aký význam má sebavedomie, keď samého seba nepoznáte a neprijímate? Ak ste sebavedomý, máte zdravú mentalitu a nehľadáte len spôsob, ako zapadnúť medzi ostatných. Nemáte problém s tým, kým ste a dokonale ju ovládate.

„V 32 poznám sám seba veľmi dobre. A preto, že som si to sám dokázal, nikto iný nedokáže ovplyvniť to, o čom viem, že je pre mňa to správne – či už v kariére alebo vo vzťahoch. Takisto som sa naučil mať zdravú štipku skepticizmu voči radám ostatných pretože väčšina z nich má svoju vlastnú agendu, ktorú používajú,“ hovorí ďalší podnikateľ.

1. Prijímajú zmenu

Bez ohľadu na to, aký sebavedomý ste, situácie, ktoré vás prinútia zmeniť trasu, určite nastanú. Vaše sebavedomie vás nebude vždy schopné ochrániť pred tým, aby sa to stalo, a tak keď už k nejakej zmene dôjde, jej prijatie je zaručeným znakom sebaistoty.

Istý podnikateľ hovorí, že prijímanie zmien malo pozitívny vplyv na jeho život. „Zistil som, že čím viac som tomu kládol odpor, tým viac trpelo aj moje telo, myseľ či duša. Až keď som sa vzdal a prestal sa zmenám brániť, môj život sa značne zlepšil. A nie len že sa zlepšil, ale nabral taký pozitívny smer, o akom sa mi nikdy ani nesnívalo! Podľa mojich skúseností je prijímanie zmien hlavným predpokladom pre zdravý a sebavedomý rast.“

1. Starajú sa o seba

Ak chcete mať skutočné sebavedomie, starostlivosť o seba samého je nevyhnutná. Pre mnohých ľudí to predstavuje rôzne veci. Pre niektorých to môže znamenať fyzickú drinu v posilňovni, pre iných to je o mentálnom zdraví.

„Sebavedomý človek sa o seba stará fyzicky aj psychicky. Pred uznaním iných sa najprv pozrie na seba a svoje seba-uznanie. Sebavedomý človek sa učí oceňovať samého seba ešte predtým, než to urobia iní.“

Write a comment...
0 awesome comments!