Sprievodca rumom: Ako si vybrať ten správny

Neviete, ktorý rum je pre vás ten vhodný? Riadite sa pri výbere cenou? Vyššia cena nemusí vždy znamenať aj vyššiu kvalitu a naopak.

Riadite sa pri výbere etiketou? Obchodníci radi vymýšľajú dobre znejúce nálepky, aby vyzerali v očiach zákazníka lepšie ako konkurencia.  Isto ste si na etiketách všimli názvy ako Premium, Super Premium, Reserva a podobne. Tieto názvy však sami o sebe nedávajú žiadnu podstatnú informáciu o rume. Nezistíte tak vek rumu ani spôsob destilácie.

Výrobný postup

Nakoľko rum nie je práve z našich končín, veľa názvov je v španielčine či v angličtine. Určite ste si už všimli slovné spojenia ako Single Barrel, Barrel Proof či Sistema Solera.

Sistema Solera je napríklad systém dozrievania, ktorého cieľom je tvorba kvalitného produktu. Tento systém pochádza zo Španielska. Sudy sú usporiadané v radoch poukladaných na sebe, pričom na najspodnejšej vrstve, na zemi, obsahujú sudy najstaršiu zmes rumov a na najvrchnejšej vrstve sú rumy s najnižším priemerným vekom.

Rum sa následne mieša, a to tak, že rumy z najnižšej vrstvy sa dopĺňajú tými z vyšších vrstiev. Ako sa rum posúva týmto systémom, priemerný vek a doba zrenia sa zvyšuje. Mladšie a zrelé rumy sa tak dokonalo vyvážia.

Rumy s označením Single Barrel či Barrel Proof sú zasa tie, ktoré pochádzajú výlučne z jedného sudu.

Využitie rumu

Chystáte sa usporiadať párty? Chcete si vypiť alkohol, z ktorého vám na druhý deň nebude zle? Alebo si chcete váš rum jednoducho vychutnať?

Ak sa chystáte na párty, výbornou voľbou sú koktejly. Na koktejly je najvhodnejší biely rum. Bacardi vyrába rum Carta Blanca, ktorý je ideálny na použitie v koktejloch. Je to ľahký, suchý rum s vôňou citrusov a s chuťou po mede a korení. Použiť ho môžete napríklad na prípravu Cuba Libre.

Ak máte záujem o alkohol, z ktorého vám na druhý deň nebude tak veľmi zle, skúste napríklad Bacardi Carta Oro s 37,5% alkoholu. Tento zlatý rum strávil v dubových sudoch najmenej dva roky. Má jemnú chuť vanilky, korenia a tropického ovocia.

Takisto Captain Morgan Spiced Gold je vhodnou voľbou. Na báze jemného portorického rumu s vôňou karamelu a zlatistou farbou. Zreje najmenej jeden rok, takisto v dubových sudoch. Obohatený je o zmes korenín a bylín.

Ak hľadáte rum, ktorý si budete vychutnávať, odporúčame vám etikety s označením Black Label či Carta Negro. Tento druh preslávili piráti a u nás je stále cenovo dostupný. Jednou z vyhľadávaných značiek je napríklad rum Zacapa Centenario 23. Má lahodne jemnú chuť, ktorú tento guatemalský výrobca dosiahol miešaním 6 až 23 ročných rumov. Má sladkú chuť karamelu a arómu muškátového orieška. Patrí medzi merítka kvality prémiových rumov.

Chcete naozaj výnimočný chuťový zážitok? Rumy najvyššej kvality nesú označenie Agricole alebo Aňejo, čo v preklade znamená staré. Pri ich výrobe používajú rumy, ktoré zreli v dubových sudoch po bourbone. Zmiešajú ich a nechajú druhýkrát zrieť, tentoraz v dubových sudoch po írskej whisky. Vzniká tak jemný rum s tónmi vanilky, škorice či pomarančovej kôry.


Ktorým rumom teda zaručene neurobíte chybu?

Chuťové spektrum rumov je široké. Najlepšie je začať sladšími značkami s nie veľmi špecifickými chuťami. Koktejlové rumy používajte do miešaných nápojov a na špeciálne príležitosti si vyberte kvalitné rumy.

Na zdravie.

Write a comment...
0 awesome comments!