Osobnosť podsvetia: Charles "Lucky" Luciano

Charles "Lucky" Luciano je nepochybne najdôležitejší Taliansko - americký gangster aký kedy bol. Mal oveľa väčší dopad na podsvetie ako slávny Al Capone. V roku 1931 Luciano vytvoril to, čo sa dá nazvať americká mafia. A prečo "lucky"? Pretože mal toľko šťastia, že napriek mnohým pokusom o vraždu sa nikdy nikomu nepodarilo tohto slávneho mafiána zavraždiť.

Spolu s Mayrom Lanskym, založili zločinecký syndikát, sieť multi-etnických kriminálnych gangov, ktoré viedol viac ako pol storočia. Počas týchto rokov pripravil americkú spoločnosť o miliardy dolárov.

Luciano sa narodil v blízkosti Palerma a do Spojených štátov prišiel v roku 1906, už v roku 1907 bol zatknutý za krádež. V tom istom roku odštartoval svoje príjmy, za 2 penny denne ponúkol mladším a menším židovským deťom osobnú ochranu pri ceste do školy. Keď nezaplatili, zbil ich on. Jeden Poľský chlapec raz odmietol zaplatiť, volal sa Mayer Lansky. Luciano bol Lanskym ohromený a stali priateľmi a obchodnými partnermi.

V roku 1916 sa stal šéfom gangu a stal sa najhľadanejším kriminálnikom čo sa týka v počte vrážd. Jeho známosti rástli napriek jeho veku, rovnako aj jeho kruh priateľov z podsvetia.

V roku 1920 sa stal hlavným poradcom najväčšej mafiánskej rodine v meste. Luciano pohŕdal starým spôsobom sicílskej mafie, ktorá zdôrazňovala "rešpekt" a "česť" pre šéfa a nedôveru a nenávisť pre všetkých, ktorí neboli sicílčania. Luciano mal názor, že tieto predsudky stoja v ceste dosahovania zisku, predsa nie všetci gangstri sú zo sicílie. Ale pre Luciana nemal jeho šéf pochopenia.

Vojna ktorá vypukla medzi znepriateľskými tábormi v roku 1928 Lucianovi nahrávala do karát. Po úspešných atentátoch na vodcov sa podarilo Lucianovi vykľučkovať ako šéfovi.

Luciano dostal 30 - 50 rokov za prevádzkovanie prostitúcie. Bolo to najviac v celej právnej histórii v USA, pravdepodobne z toho dôvodu, že nič iné sa justícii nepodarilo dokázať. Napriek tomu aktívne pokračoval a udržiaval syndikát z poza mreží. V roku 1946 bol prepustení ale deportovaný do Talianska. Jeho aktivity v spojených štátoch boli tak silné, že z rodného Talianska odišiel na Kubu, odkiaľ sa nepozorovane dostal na územie USA. Častými návštevami poctil hotel v Las Vegas, ktorý vlastnil jeho priateľ, Bugsy Siegel. Práve v tomto hotely ho vládny agenti našli a donútili ho vrátiť sa opäť do Talianska. Odtiaľ pokračoval vo vydávaní príkazov a samozrejme že poberal slušný "dôchodok".

Atentátom na Alberta Anastasiu a po nútenom odchode Franka Costella začal Lucianov vplyv ubúdať. Ku koncu jeho života začal cítiť ochladenie jeho vzťahov s Mayerom Lanskym. Ten ovplyvňoval jeho príjem z nelegálnych činností. Luciano po niekoľkých infarktoch nebol v stave, aby sa Lanskeho vzoprel. Postupne však začal odhalovať svoju verziu jeho minulosti a pôsobenia v USA novinárom. V roku 1962 zomrel na infarkt na letisku v Neapole, až po jeho smrti mu bolo dovolené vrátiť sa na americkú pôdu a mohol byť pochovaný v krajine, ktorú považoval za ozajstný domov.

Write a comment...
0 awesome comments!