Osobnosť podsvetia: Carlo Gambino

Carlo "Don Carlo" Gambino sa narodil na Sicílii, časom sa stal šéfom zločineckej rodiny Gambino, ktorá nesie jeho meno dodnes. Gambino bol známy pre jeho tichosť a mlčanlivosť, dožil sa veku 74 rokov, keď zomrel v posteli na infarkt.

Mal dvoch bratov, Gaspare Gambino, ktorý bol ženatý a nikdy nemal spojenie s mafiou, a Paolo Gambino, ktorý bol vysoko postaveným členom mafiánskej rodiny.

Carlo Gambino sa narodil na talianskom ostrove Sicília v meste Caccamo. Jeho rodina patrila k ctenej spoločnosti, Carlo už v mladom veku vykonával vraždy pre mafiánskych šéfov, vo veku 19 rokov bol oficiálne uvedený do Cosa Nostra.

Cesta do Spojených štátov bola náročná, v priestoroch nákladnej lode sa živil hlavne olivami, zeleninou a vínom. Po príchode do Ameriky sa pripojil k bratrancovi, Paulovi Castellanovi, nazývali sa "mladí Turci". Bola to partia talianov amerikanizujúcich sa v New Yorku, do ktorej patrili aj známi mafiáni ako Frank Costello, Albert Anastasia, Tommy Lucchese a iní. Organizovali lúpeže, ilegálny hazard a počas prohibície pašovali alkohol.

Rok 1960 sa stal pre Gambina šťastným, svoje aktivity začal rozširovať po celom území Spojených štátov, tiež získal kompletnú kontrolu nad Manhattanom, kontroloval prístavy a odbory. Peniaze prichádzali z každej strany, výnimku tvoril iba obchod s narkotikami. Veľmi výnosný obchod ale priťahoval zvýšenú pozornosť polície a Gambino zakázal obchod s drogami, za porušenie jeho nariadenia bol trest smrti.

Pre rodinu Gambino pracovalo viac ako tisíc "vojakov", ročný obrat vo výške 50 miliárd dolárov by závidela aj veľká korporácia.

Smrť a pohreb

Gambino zomrel na infarkt 15. októbra 1976 v jeho dome. Neoverené povesti hovoria, že jeho konkurencia vyslala špiónov aby Gambina nakazili prasacou chrípkou, starší človek s chorobou srdca a kornatením tepien by tejto chorobe podľahol.  Podľa federálnych zdrojov Gambíno skutočne vírus chrípky pred smrťou mal. Bol pochovaný na cintoríne Saint John Queens v New Yorku rovnako ako Charles Luciano a asi desať ďalších priateľov. Pohrebu sa zúčastnilo viac ako 2.000 ľudí medzi ktorými nechýbali policajti, sudcovia a politici. Gambino zanechal troch synov a jednu dcéru. Mafiánske dedičstvo predstavovalo tisíc člennú "armádu" a miliardy dolárov.

Write a comment...
0 awesome comments!