Mikuláš nám doniesol kúsok talianskej tradície a nie je to Ferrari.

Reč je o mokka kávovare značky TopMoka. Na Slovensku sa začali predávať prednedávnom a možno to bude nový trend, aký v Taliansku môžeme vidieť už roky.

Čo je mokka kávovar?

TopMoka je moderný a zároveň jednoduchý mokka kávovar. Skladá sa z 3 funkčných častí. Úplne spodná časť je určená na vodu, na množstve vody veľmi záleži a preto je vo vnútrivyznačená ryska. V tejto časti je taktiež umiestnený tlakový ventil, ktorý je pri tlakových prístrojoch nevyhnutný.

Nad rezervoárom vody sa nachádza sitko na kávu. Používa sa namletá káva, je potrebné ju nasypať a zarovnať zarovno s vrchom. Káva sa v žiadnom prípade neutláča. Vrchná časť je určená na utesnenie a následné pretečenie kávy do šálok. Táto časť sa môže líšiť podľa počtu vývodov, TopMoka sa predáva v dvoch variantách a to teda – jedno a dvojvývodové.  Ak máte kávovar s dvomi vývodmi, musíte pripraviť dve šálky kávy.

Kávovar je veľmi nenáročný aj z hľadiska úzdržby, všetky tieto tri časti dokážete umyť v priebehu pár sekúnd.

A čo je vlastne mokka?

Na Slovensku nie je veľmi populárna, pamätať si ju budú skôr staršie ročníky, no vo svete je veľmi obľúbená. Na prípravu mokka kávy sa využíva tlak 1-1,5baru a preto to je neklasické esspresso. Mokka má vyšší obsah kofeínu a pýši sa aj výraznejšou chuťou. Tak ako pri každej káve, aj mokku si môže každý dochutiť podľa seba. Oproti esspressu na mokke môžeme len málo kedy vidieť „cremu“, keď sa aj nejaká podarí, je to skôr výsledkom prebublávania kávy do šálky. Mokka kávovar sa taktiež aj preto nazýva „koťogo“, čo po maďarsky znamená práve prebublávanie.

 

Čo teda potrebujete na prípravu mokky?

  1. Jednoduchý, dizajnový kávovar TopMoka
  2. Namletú kávu
  3. Priamy zdroj tepla – elektrický alebo plynový sporák, ale kľudne to môže byť aj ohnisko. To je ďalšia skvelá výhoda mokka kávovaru, môžete si ho vziať na chatu alebo na stanovačku J

 

TopMoka – malý milý dizajnový kávovar

TopMoka je balená v peknom balení, ktoré môžete rovno použiť ako darčekové balenie, ak ju niekomu chcete darovať. Mimochodom, výborný tip na darček pre všetky babky a dedkov. My sme sa rozhodli otestovať práve TopMoku. V balení sme našli jednoduchý návod v slovenskom jazyku, ten sme našli aj na blogu TopMoka. Kávovar je pevný, stabilný, primerane ťažký, tvrdenie o talianskej výrobe sa preto zdá byť pravdivé.

Poďme variť mokka kávu

Celá príprava vrátane umytia kávovaru nám nezabrala viac ako 4 minúty a výsledok nás milo prekvapil. Pripravili sme kávovar, zapli ohrev a po chvíľke začala káva prekvapkávať do krásnych dizajnových šálok, ktoré sú súčasťou balenia.

Chvíľku síce trvalo, kým káva začala vytekať, ale asi po dvoch minútach sme sa dočkali. Chuť kávy bola skutočne silná a prenikavá. Jemne horká, kyslosť a chuť kávy ale ovyplvníte najmä výberom kávovej zmesi, ani nie tak kávovarom. Nebolo to esspresso z plne automatizovaného kávovaru, nebola to ani populárna „neska“. Bola to proste mokka. Mokka má svoje vlastné čaro a nás si jednoznačne získala.

Kávovar TopMoka je určite vhodný do domácností, kde je káva na dennom poriadku. V závislosti od členov rodiny si môžete vybrať variantu s jedným alebo dvomi vývodmi. Veľkým plus je cena za kávovar ktorá sa pohybuje od 25€ - 39,90€. Za túto cenu si môžete doma dopriať niečo viac než je obyčajná „neska“. Navyše, ak zvyknete cestovať na dovolenky alebo výlety, mokku si môžete zobrať zo sebou takmer všade.

Na stránke www.TopMoka.sk nájdete o mokka káve a kávovaroch snáď všetko. Na tomto webe sa taktiež dá tento kávovar v rámci Slovenskej a Českej republiky kúpiť.

 

- PR článok

Write a comment...
0 awesome comments!