Tieto lietajúce autá môžu byť čoskoro realitou!

Tieto lietajúce autá môžu byť čoskoro realitou! zdroj: aeromobil.com

Niektoré vyzerajú ako vrtuľník, iné pripomínajú malé lietadlo. Tieto štyri lietajúce vozidlá, medzi ktorými sa nachádza aj model slovenského výrobcu, majú najväčšiu šancu presadiť svoj produkt na trhu.

Terrafugia, malá firma z Massachusetts, pracuje na vývine svojho lietajúceho auta od roku 2006. Hlavnou myšlienkou bolo, aby pilot po pristátí na letisku dokázal zasunúť krídla stlačením len jedného tlačítka, následne môže priamo z letiska šoférovať a zaparkovať priamo vo svojej garáži. Vyrobený prototyp má za sebou úspešný let, teraz spoločnosť pracuje na úradných záležitostiach, aby dostali povolenie od federálneho úradu pre letectvo.

Už viac ako 30 rokov vyvíja spoločnosť Moller so sídlom v Californii bezpečné, účinné a cenovo dostupné lietajúce vozidlo. Spoločnosť už zostrojila niekoľko modelov, ale žiaľ ani jeden z nich neprešiel úspešne testovacím letom. Posledný model Skycar 400, je štvormiestny, a využíva 4 motory. Teoreticky môže vlietnuť a pristáť aj vo vertikálnej polohe.

PAL-V one, spoločnosť z Holandska, ktorá sa snaží vyrobiť svoje lietajúce vozidlo od roku 2001. Prototyp vzlietol v roku 2012, je určený pre dvoch cestujúcich, spoločnosť tvrdí, že prevod z letového do cestného režimu trvá len 10 minút (alebo aj naopak).

Ako posledné, je vozidlo slovenskej výroby. Aeromobil prvýkrát vzlietol v roku 2014, ale prototyp bol poškodený pri havárii počas letu. Našťastie sa táto havária zaobišla bez obetí, čím sa potvrdila aj bezpečnosť. Spoločnosť chce uviesť na trh svoje lietajúce auto v roku 2018. AeroMobil 3.0 sa dokáže "premeniť" na cestné vozidlo po stlačení jedného tlačidla.

Aeromobil

Write a comment...
0 awesome comments!