Slovenský Aeromobil a Pal-V sa predviedli na Marques 2017 v Monaku

zdroj: aeromobil.com zdroj: aeromobil.com

Je to lietadlo? Je to auto? Alebo je to transformer? Tieto lietajúce vozidlá boli k videniu na výstave Marques v Monaku od 20. apríla. Výstava TOP Marques v Monaku sa venuje exkluzívnym luxusným tovarom, medzi ktoré sa zaradil aj Aeromobil od slovenského výrobcu.

Lietajúce autá sa môžu javiť ako science fiction, no slovenská a holandská spoločnosť ukázali všetkým, ktorí sa nedávno zišli na výstave, že tieto modely sa môžu zaradiť medzi monacké superautá.

Slovenský Aeromobil, ktorý vyrába Bratislavská spoločnosť bol predstavený pred dvoma rokmi. Medzičasom ho poznamenala aj nehoda, a teraz je späť s novou generáciou lietajúceho vozidla. Hovorca slovenskej firmy, Štefan Vadocz povedal, že sú pripravení prijímať objednávky k odberu na rok 2020.

Vozidlo má dĺžku 6 metrov, a pri roztiahnutých krídlach je jeho šírka 9 metrov. V prevádzke vozidla je to úplne bežné auto na štyroch kolesách, ktoré môže rozvinúť svoje krídla a premeniť sa na lietadlo, schopné letieť s dvomi cestujúcimi rýchlosťou 250km/h a doletom až 750km.

Cena? Medzi 1,2 až 1,5 milióna eur.

Rival z Holandska s názvom Pal-V, je dieťaťom Roberta Dingemansa, ktorého spoločnosť sídli na juhu Holandska. Jeho vozidlo sa dá označiť za kompaktnejšie, má dĺžku len 4 metre. Prvé dodávky by mali byť už v priebehu budúceho roku, momentálne sa čaká na povolenie leteckého úradu. Cena lietajúceho vozidla sa pohybuje medzi 300 000 až 500 000 eur.

Holandské lietajúce vozidlo je v skutočnosti gyrokopter s tromi kolesami a zasúvateľným rotorom. Je schopné previesť dve osoby rýchlosťou 160 km/h s doletom 400 až 500 km. Podľa svojich dizajnérov, sa toto lietajúce vozidlo radí medzi najbezpečnejšie na planéte a malo by byť schopné lietať bez ohľadu na poveternostné podmienky.

Používatelia týchto dvoch lietajúcich vozidiel budú potrebovať vodičské oprávnenie a kvalifikáciu pilota.

Write a comment...
0 awesome comments!