Jaguar

"Každá žena by mala mať v živote štyri domáce zvieratá. Norka v skrini, Jaguar vo svojej garáži, Tigra v posteli a Somára, ktorý to všetko zaplatí"
- Paris Hilton

Jaguar je Britská automobilka so sídlom v Coventry, v Anglicku.

Najviac známa svojimi kultovými vozidlami ako XK 12, D - typ pretekárskeho vozidla a stále sexy E - typ. Jaguar je jedna z mála značiek, s ktorou môžeme vždy rátať a ktorú si vždy zamilujeme.

Jaguar založil Sir William Lyons, pôvodný zámer bol stavať motocykle s prívesnými vozíkmi a v roku 1922 bola firma založená. V tom istom roku prešla aj na výrobu automobilov, v roku 1930 nastal úspech v automobilovej aréne a v roku 1935 Lyons pomenoval spoločnosť "Jaguar"

Jaguar znamenal meno pravého športového auta a víťazil na závodných okruhoch. Jaguar bol ohromný vzor, pretekársky a luxusný rodokmeň umožnili spoločnosti prosperovať aj napriek problémom, ktoré postihli konkurenciu. Ford kúpil majoritný podiel v Jaguari v roku 1980, v roku 1999 sa Ford Jaguar stal súčasťou Premier Auto Group (PAG) so značkami ako Aston Martin, Land Rover a Volvo. Tažké ekonomické časy donútili Ford k rozpadu PAG a Jaguar bol predaný Indickej automobilovej spoločnosti TATA Auto v roku 2008.

Write a comment...
0 awesome comments!