Singapur sa stal najdrahším mestom na svete!

Najdrahším mestom sveta sa stal Singapur, vychádza to z rebríčka Economist Intelligence Unit’s. Je to už tretí rok za sebou, kedy sa mestský štát umiestnil na prvom mieste. V rebríčku bolo zohľadnených 400 cien, v ktorých sa nachádza viac ako 160 výrobkov a zvyšok tvoria služby. Do prieskumu bolo zaradených 133 miest.

Správa EIU je nápomocná najmä pre obchodných cestujúcich, ktorí sa chcú presťahovať za prácou. V rebríčku je Singapur ostro nasledovaný Zürichom a Hong Kongom, ktorý si prilepšil o sedem miest. Ženeva, Paríž, Londýn, New York, Kodaň, Los Angeles a Soul dopĺňajú prvú desiatku. New York stojí za zmienku, dosahuje popredné pozície od roku 2002.

Hodnotenie EIU porovnáva ceny potravín, nápojov, oblečenia, potrieb pre domácnosť, nájomné, dopravu, poplatky za školné či rekreačné náklady. Celkovo sa prihliada na 50 000 cien. New York sa používa ako meradlo, nakoľko celý zoznam závisí od kurzu voči americkému doláru.

V správe sa uvádza, že Singapur dosahuje vysoké ceny vďaka nákladom na dopravu a energie. To môže mať vplyv na turistov v podobe vyšších hotelových cien a drahšej verejnej dopravy. Práve doprava je 2,7 krát nákladnejšia ako doprava v New Yorku.

Singapur ale nie je najdrahší v každej kategórii, základné potraviny sú oproti Soulu o tretinu lacnejšie. No pre turistov ktorí si chcú dopriať aj alkoholické nápoje budú ceny vysoké, pretože odrážajú vysokú daň z alkoholu.

Kým Ázia má tri najdrahšie mestá na svete, India má štyri najmenej nákladné, vrátane Bangalúru, Dilí či Bombaju. Najlacnejšie mesto na zozname je Lusaka v Zambii.

 

Zdroj: luxuo.com

Write a comment...
0 awesome comments!