Dažde v Abu Dhabi boli umelo vytvorené

V júli a auguste 2010 vytvorili vedci pracujúci pre vládu v Abu Dhabi viac ako 50 umelých búrok. Vedci tvrdia, že  dážď sa im podarilo vytvoriť počas najhorúcejších mesiacov z jasnej oblohy. Obyvatelia púšte chcú transformovať svoje vyprahnuté pozemky na pôdu plnú najrôznejších plodín, zdá sa, že s pomocou vedcov sa im to aj podarí.

Prísne tajný projekt nariadil šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan, prezident Arabských Emirátov a vládca Abu Dhabi. Projekt za 11 miliónov dolárov využíva ionizátori pripomínajúce obrie tienidlá, ktoré vytvárajú pole záporne nabitých častíc, ktoré vytvárajú formácie oblakov po celej krajine. Nie je to však žiadna novinka, už v minulosti sa podarilo Číne pomocou chemikálií vyvolať, alebo zabrániť dažďu.

Počas letných mesiacov bolo zariadenie v Abu Dhabi zapnuté 74 krát, pri dosiahnutí vlhkosti viac ako 30 percent, sa podarilo v 52 prípadoch vyvolať mraky ktoré, produkovali dážď, krúpy a vietor. Obyvateľov púštnej krajiny toto počasie pochopiteľne zmiatlo, meteorologická služba žiadne zrážky nepredpokladala.

Cieľom projektu je dostať do suchej krajiny vodu, rovnaký systém by sa tak mohol použiť v iných krajinách sveta, čo by pre ľudstvo znamenalo víťazný krok vpred. Pre Arabské Emiráty je tento spôsob lacnejší o 60 miliónov dolárov ročne.

Ovládanie počasia je stále veľmi rizikové, vzhľadom na krátky čas nie je možné vidieť, aké dôsledky má takýto zásah do prírody.

 

zdroj a foto: theblogismine.com

Write a comment...
0 awesome comments!