Viete, ako správne vyvetrať váš interiér v zime a v lete?

Ilustračný obázok Ilustračný obázok

Základnou podmienkou života na Zemi je vzduch. Jeho kvalita v našom okolí je však čoraz horšia a možno vás prekvapí fakt, že v interiéri to platí dvojnásobne. Tieto priestory sú nevetrané, zaťažené chemikáliami z moderného nábytku a čistiacich prostriedkov a osviežovačov. Ak sa ale budeme dlhodobo pripravovať o čerstvý vzduch v dome alebo byte, môže to mať na naše zdravie negatívny dopad.

Viete ale, ako a koľko čerstvého vzduchu by ste mali mať v miestnosti v rôznych ročných obdobiach a prečo je tak dôležité, aby ste si pred spaním v miestnosti vyvetrali? Na tieto a iné otázky vám teraz poskytneme odpoveď!

Aby ste boli zdraví

V každom ročnom období by mal byť v miestnosti čerstvý vzduch. Platí to najmä v zime, keď je v nevetranej miestnosti zapnuté vykurovanie a vzduch vysychá. Ten sa následne stará o vytvorenie ideálnych podmienok na množenie vírusov. Nielen preto je nutné túto klímu vymeniť za niečo lepšie, čo znamená, že vaše nové plastové okná nie sú len na „parádu“, ale aj vetranie.

Nasýťte miestnosť kyslíkom

Aby bola vaša mikroklíma vždy zdravá, je nutné, aby ste sa ju naučili v správnom množstve naplniť čerstvým vzduchom. Ale aj tu si dávajte pozor, aby ste po veľkom prievane nemuseli zamieriť na urológiu, všetko s mierou.

Ako vetrať miestnosť v zime?

Aby sa predišlo nevoľnosti a pohodlnému dýchaniu čerstvého a čistého vzduchu, je najlepšie otvoriť celé okná.

Naklonenie okna na 30 stupňov nevyrieši situáciu. Účinok takýchto postupov na nasýtenie miestnosti kyslíkom je takmer nulový, pretože nefunguje cirkulácia a všetko teplo ide von.

Preto v chladnom období dodržiavame pravidlo, ktoré hovorí, že pri vetraní miestnosti otvoreným oknom po dobu 10 minút sa vzduch vymení najlepšie. Urobte si z tejto činnosti ranný rituál a určite to pocítite aj na svojom zdraví a psychickej pohode. Nehovoriac o tom, že takýto vzduch bude lepšie absorbovať aj teplo z vykurovacieho zdroja.

Ako zistíme, že je čas na vetranie?

Signál pre núdzové vetranie môže byť zamaskovaný aj na kvalitných balkónových dverách alebo oknách. Tento problém je obzvlášť viditeľný v kuchyni, kúpeľni a spálni, kde je úroveň vlhkosti pomerne vysoká. Potom sa podporuje tvorba plesní a baktérií, ktoré ohrozujú naše zdravie.

Ako je to s vetraním v lete?

Počas horúceho dňa sa vetrať moc neodporúča. Horúci asfalt a tehlové domy s nástupom večera naďalej vydávajú teplo a tieto horúce prúdy stúpajú do interiéru.

Vyvetrajte preto miestnosť  2-3 hodiny po zotmení, keď sa vonkajšia teplota stane totožnou s tou v miestnosti.

Aby ste si v noci vychutnali čerstvý vzduch a neotvorili loveckú sezónu pre hmyz, umiestnite na okno sieť. Urobte to ale predtým, než zapnete svetlá v miestnosti.

Ako vidíte, vetranie a čerstvý vzduch v interiéri je dôležitý a znamená, že nesmiete hľadať chybu v použitých materiáloch okien a dverí, ale v tom, ako často ste schopní pravidelne vetrať!

Write a comment...
0 awesome comments!