Bývanie

Chyby pri navrhovaní osvetlenia v priestore, ktorým sa môžete vyhnúť

| Manworld.sk | Bývanie

Dôležitosť správnej organizácie osvetlenia v interiéri sa často podceňuje, aj keď od toho závisí nielen videnie, ale aj celkový dojem z interiéru, ktorý máte vy aj vaši hostia.

Správne vybrané svetlo spôsobí, že malá miestnosť bude vyzerať opticky priestrannejšie, vytvorí útulnú domácu atmosféru a tiež skryje nedostatky v usporiadaní a výzdobe.

Platí to však za predpokladu, že sa vyhnete najčastejším chybám, ktoré pri navrhovaní osvetlenia v interiéri ľudia robia. Ktoré to sú?

Nedostatok svetelných zdrojov

Napriek tomu, že je váš interiér chránený stenami a pevnými múrmi, malo by byť v ňom toľko svetla ako v exteriéri pod príjemnou markízou, čo je samozrejme jedným osvetlením dosiahnuť nemožné.

Na rozšírenie funkčnosti miestnosti sa preto používajú rôzne úrovne osvetlenia. Základné stropné svietidlo na bežné využitie. Pre navodenie intímnejšej a útulnejšej atmosféry sa zasa nezaobídete bez stolových, nástenných alebo podlahových lámp.

Na vytvorenie najrôznejších svetelných scenárov je preto lepšie použiť 2–3 svetelné zdroje spolu s kombináciou tienenia okien modernými látkovými roletami.

Nesprávna veľkosť a výška svietidiel

Aby bola miestnosť vnímaná ako harmonická, musia sa vo všetkom brať do úvahy jej viaceré proporcie. Napríklad malý luster nad veľkým jedálenským stolom alebo pohovkou vytvorí nesprávny efekt.

Veľkosť lustra by ste si preto nemali vyberať „od oka“. Treba si však uvedomiť, že v obchode je ťažké posúdiť, či sa v skutočnosti bude hodiť dané osvetlenie do vášho interiéru, pretože vo veľkých showroomoch a salónoch sa pekné LED žiarovky zdajú byť menšie, ako v skutočnosti sú. Vopred si preto určte požadovanú veľkosť a pri nákupe sa ňou riaďte.

Je dôležité brať do úvahy nielen rozmery samotného svietidla, ale aj výšku jeho umiestnenia.

Spodok lustra nad jedálenským stolom by nemal visieť príliš nízko. Ľudia sa zvyčajne cítia pohodlne, ak sa jeho spodný okraj nachádza vo výške asi 1,6 - 1,8 m od podlahy.

Teplota svetla a farba miestnosti

Je dôležité mať na pamäti, že žiarovky môžu vyžarovať neutrálne, studené alebo teplé farby. Je to teplé svetlo, ktoré vytvára pocit útulnosti, pohostinnosti a podporuje relaxáciu, preto by sa malo vo väčšine miestností uprednostniť práve takéto svetlo. Do priestorov, na ktoré sa musíte zamerať, napríklad do domácej kancelárie, je dobré použiť neutrálne a studené svetlo.

Nezáleží na tom, koľko lámp umiestnite do miestnosti, pocit svetla a vzdušnosti tam nebude, ak sú steny v miestnosti tmavé. Tak si pomôžte nielen určitou teplotou a farbou žiaroviek, ale aj farbami stien v interiéri a uvidíte, že efekt sa dostaví.

Prečítané: 82x
Späť hore
Vyberáme

Ako si vybrať dobrú autoškolu

Vybrať si dobrú autoškolu nie je o nič menej dôležité, ako vybrať si dobrú strednú či v...

TOP 10 hororových destinácií v USA

Zatiaľ čo si niektorí ľudia myslia, že nadprirodzené veci neexistujú, iní veria v ducho...

Drink týždňa: Írska káva

Írska káva bola vynájdená v prístave Shannon v Írsku, keď tu v roku 1940 uviazla skupin...

Vytvorila digitálna agentúra MW media s.r.o. www.mwmedia.sk | www.mwshop.eu | www.123web.sk