Ako si zjednodušiť umývanie okien, aby ste pritom nepoškodili vonkajšie žalúzie?

Ilustračný obázok Ilustračný obázok

Či už máte plastové, drevené alebo hliníkové okná z materiálov s tými najlepšími vlastnosťami, čas od času sa musia sklá aj rámy vyčistiť. Povinnosť mnohých žien, ktorá im uberá z ich voľného času. Skomplikované je to ešte inštaláciami moderných vonkajších žalúzií alebo roliet, s ktorými sa musí zaobchádzať opatrne. Dá sa to ale zvládnuť!

Umývanie okien vo výškach môže byť náročné, no je dôležité, pretože čisté okná sú nielen krásne, ale aj funkčné a slnečné svetlo a lúče prepúšťajú do interiéru o 15 % lepšie.

Ak naopak neodstránite nečistoty z ich povrchu po dobu 4 až 5 mesiacov, môže sa nahromadiť na nich toľko prachu a nečistôt, že prietok slnečného svetla sa zníži až o 55 %.

Pokiaľ je aj napriek tomu ich čistenie nepríjemnou súčasťou vášho života, povieme si, ako to zvládnuť čo najefektívnejšie a bez nutnosti straty veľkej energie.

Umývanie okien bez šmuhov a škvŕn

Skúsené gazdinky s tým možno až taký problém nemajú, no ako si poradí s oknami muž, alebo človek, ktorý niečo podobné nikdy neriešil, no potrebuje mať všetko na poriadku?

Ak chcete začať, mali by ste sa rozhodnúť, aké nástroje budete na to potrebovať. Všetky potrebné veci ale určite nájdete v každej jednej domácnosti. Nezabudnite tiež, že rozhoduje aj veľkosť okna.

Porézna špongia

Špongia, ktorá má tvrdú vrstvu na jednej strane, s ktorou sa môžete ľahko zbaviť starých nečistôt, alebo tých, ktoré sa jednoducho umyjú vodou a saponátom, bude fungovať najlepšie. Vďaka svojmu tvaru je ideálna aj do nedostupných rohov, ktoré na vás čakajú pod stiahnutými vonkajšími žalúziami.

Stierač

Alebo elektrický vysávač. Je skvelý nástroj, ktorý je špeciálne navrhnutý na umývanie okien a sklenených plôch, vďaka čomu sa môžete bez námahy zbaviť všetkých nečistôt čo najrýchlejšie a najefektívnejšie a obnoviť starú čistotu vašich okien, ale aj zamilovať sa do tejto jednoduchej úlohy.

Mnohé sú už na elektrickom pohone, ktorý zaisťuje zabudovaný a nabíjateľný akumulátor. Na väčšie okná môžete pritom použiť aj špeciálne nadstavce a rukoväť.

Suchá tkanina alebo kus látky

Môžete použiť obyčajnú bavlnu alebo malý kúsok gázy, všeobecne by ste si mali zvoliť ale materiál, ktorý bude dobre absorbovať vlhkosť. Mal by byť ale čistý, aby zbytočne nešmuhoval.

Na trhu sú dostupné aj špeciálne tkaniny, s ktorými zvládnete náročné umývanie okien vyriešiť aj bez použitia chemických prípravkov, ktoré by pri kontakte s novou screenovou roletou mohli poškodiť jej povrch. Stačí čistá voda, ocot a utierka, ktorá umyje aj tie najviac znečistené okná!

Použitie špeciálnych stieračov a pomôcok na žalúzie je zbytočné, najlepšia je čistá textília, s ktorou najskôr utrite na nich prach.

Mimochodom! Budete prekvapení, ale najvhodnejšie počasie na umývanie okien s vysokou kvalitou je vtedy, ak je pod mrakom, nesmie však fúkať vietor.

Ide o to, že pod vplyvom priamych lúčov slnka a vetra, sklo veľmi rýchlo vyschne a vy tak nebudete schopní umývať okná bez zanechania škvŕn.

Pri umývaní plastových okien je tiež lepšie nepoužívať výrobky obsahujúce abrazívne častice a tvrdé žinky: môžu ľahko poškodiť plast, ktorý je veľmi citlivý na akékoľvek mechanické namáhanie.

Tak nech vám to celé dobre dopadne :-)

Write a comment...
0 awesome comments!