5 praktických rád ako vybrať interiérové dvere

Dvere sú dôležitým prvkom interiérového dizajnu. Určite by ste preto nemali podceňovať ich dôkladný výber. Zistite ako na to a nechajte sa inšpirovať niekoľkými praktickými radami.

Posuvné dvere – Ušetria miesto a oživia interiér

Posuvné alebo aj zasúvacie dvere sú skvelou voľbou do interiéru, v ktorom nie je veľa priestoru. Môžete si vybrať z posuvných dverí, ktoré sa zasunú na stenu alebo do púzdra. Nielenže ušetríte miesto, ale ak si vyberiete naozaj pekné posuvné dvere so zásuvným mechanizmom na stene, izba razom zmení svoj charakter. Tento typ dverí však nie je možné inštalovať kdekoľvek. Takéto dvere sú ponúkané v rôznych variáciách ako plné, čiastočne alebo úplne presklené, vďaka čomu si viete svoje nové posuvné dvere doladiť presne k vášmu interiéru.

Dvere so zárubňou vždy zladiť s podlahou! 

Pokiaľ ste na dizajn svojho interiéru sami a neasistuje vám žiadny bytový dizajnér, spoľahnite sa na osvedčené nepísané pravidlo. Dvere so zárubňou vždy dolaďte k farbe podlahy. Nemusíte sa snažiť krvopotne vyberať presne rovnaký odtieň alebo dokonca presne tú istú drevinu. Medzi farbami môže vzniknúť kontrast avšak dôležitá je štruktúra dreva. Druhou univerzálnou možnosťou sú napríklad originálne kombinácie lakovaných dverí a dubovej podlahy. Vyhnete sa vďaka tomu nepríjemnostiam s premaľovávaním alebo demontážou a výmenou.

Dvere zo skla – skvelý nápad

Nebojte sa vykročiť zo zabehnutých konzervatívnych koľají. Dvere so sklenenými prvkami sa dokonale hodia napríklad na oddelenie obývačky a chodby. Vďaka preskleniu si tak všimnete detaily ako zapálené svetlo alebo či ste si už pripravili svoj obľúbený kabát. Keď máte odvahu, môžete vyskúšať aj decentné presklenie dverí do kúpeľne. Takéto dvere poskytnú stále dostatok súkromia, ale zároveň sa môžu stať naozaj moderným prvkom vašej kúpeľne.

Využite funkčné dvere

Aj v interiéri majú funkčné dvere svoje opodstatnenie. Protihlukové dvere dokážu poskytnúť viac súkromia v detskej izbe či obývačke. Na druhej strane získa svoj pokoj aj zvyšok obyvateľov bytu. Ak napríklad radi pozeráte filmy na domácom kine, môžete si ich bez problémov vychutnať v obývačke a v spálni vedľa môže ďalej nerušene oddychovať vaša polovička, alebo sa bez problémov môžete baviť s hosťami, pričom deti budú vďaka tichu v detskej izbe naďalej sladko spať. Výber tých správnych interiérových dverí dokáže poskytnúť súkromie a zároveň komfort pre všetkých členov rodiny.

Originálne kombinácie

Aj vďaka kombináciám rôznych typov dverí môžete oživiť svoj interiér. Využite v jednej chodbe čiastočne presklené dvere a skombinujte ich napríklad s dvomi plnými dverami. Hoci to hneď možno neznie zaujímavo, dokážete vďaka tomu veľmi jednoducho doslova oživiť miestnosť a zbaviť ju fádneho stereotypu. Okrem estetického dojmu tiež získate viac svetla aj v miestnostiach, kde nemáte okná, ale je tam prirodzene tma. Táto kombinácia spája estetické, ale aj praktické časti interiérového dizajnu.

Výber interiérových dverí nie je veda, ale zároveň si treba uvedomiť, že investujete do svojho domova. V dnešnej dobe sa nemusíte báť vyskúšať aj odvážnejšie dizajny, ktoré môžu byť naozaj výrazným prvkom vášho domova alebo príjemným doplnením originálnych riešení interiéru. Najdôležitejšie je však vždy uvažovať dopredu. Práve preto sa nebojte investovať do kvalitného spracovania a poctivých materiálov. Rovnako ako pri vchodových dverách, aj pri interiérových je dôležitá kvalita spracovania, použité materiály a technológie. Dvere sú skrátka denne využívanou súčasťou domova a určite by ste nechceli o rok či dva riešiť nepríjemnosti s ich výmenou. Rovnako dbajte aj na zdravotnú nezávadnosť dverí, ktoré budú dlhé roky zdobiť váš domov. 

Tip na záver: Viac rád ako si správne vybrať interiérové dvere nájdete tu

Write a comment...
0 awesome comments!