Predtým, ako si kúpite oblečenie, položte si tieto otázky

Už sa vám niekedy stalo, že ste si kúpili nejaký kus oblečenia a neskôr ste zistili, že vám nesedí?

Položku ste si v obchode pred zrkadlom vyskúšali a všetko sa vám zdalo fajn. Predajcovi ste povedali, že to beriete, on vám to zabalil a s úsmevom na tvári ste sa vrátili domov. Neskôr ste však pri dôkladnej kontrole oblečenie zistili niečo, čo ste si predtým nevšimli. Oblečenie vám jednoducho nesedí. Avšak všetky visačky ste už dali dole a tak vám už tovar späť nezoberú. A preto musíte jednoducho akceptovať, že pre tentoraz ste spravili mizerný nákup. Chcete, aby sa to už neopakovalo? Pomocou nasledujúcich odpovedí na nasledujúce otázky sa vám už nikdy nestane, že si kúpite zlý kus!

  1. Naozaj to na mne vyzerá dobre?

Keď si skúšate oblečenie, nemali by ste pozerať na to, ako vyzerá oblečenie samotné, ale ako vyzerá na vás. Aj keď to možno vyzerá skvele na figuríne či stojane, neznamená to, že to dobre bude vyzerať aj na vás. Možno vám to oblečenie nesadne kvôli vašej postave ale odtieňu pokožky. Oblečenie vás totiž môže skresliť a kvôli nemu na vás môžu vyniknúť presne tie nedostatky, ktoré by ste najradšej schovali. Urobte si v obchode čas na to, aby ste posúdili, ako oblečenie vyzerá na vás a nie na figuríne.

  1. Sedí mi to?

Táto otázka nadväzuje na tú predchádzajúcu, ale aj tak stojí za zmienku samostatne, pretože to stále veľa ľudí nedokáže posúdiť. Ak však chcete správne posúdiť, či vám oblečenie sedí, mali by ste si ho vyskúšať s tými vecami, ktoré k nemu plánujete nosiť. Ak si napríklad skúšate košeľu, ktorú budete nosiť do práce, zastrčte si ju do nohavíc a zapnite gombíky až po krk. Vytvoril sa vám okolo pása balón? Máte kvôli úzkym rukávom obmedzené pohyby?

Tlačí vás golier, keď máte gombíky zapnuté až po krk? Presne toto sú faktory, ktoré nezistíte, až pokým daný kus oblečenie poriadne nevyskúšate. Do úvahy by ste taktiež mali brať zmrštenie oblečenia. Ak sa vám to nezdá už v kabínke, potom si buďte istý, že po prvom vypraní sa vám oblečenie ihneď zrazí. Urobte si preto čas na to, aby ste posúdili, či vám oblečenie sedí a či je pre vás tým pravým kusom.

  1. Bude to pasovať ku zvyšku mojej skrine?

Málo ľudí pri nakupovaní nového oblečenia myslí aj na svoj pôvodný šatník. To však nie je správny prístup. Buď budete svoj nový kus oblečenia nosiť aj so zvyškom skrine alebo ho nebudete nosiť vôbec – to je však zbytočné plytvanie peniazmi. A práve preto pri nákupe myslite aj na to, či svoje nové oblečenie budete mať s čím nosiť. Pozrite sa do svojej skrine ešte pred tým, než vyrazíte z domu a rozmyslite si, čo si vlastne chcete ísť kúpiť. Snažte sa byť čo najkonkrétnejší a premýšľajte aj o farbe či vzore oblečenia.

Potom si vyberte oblečenie z vašej skrine, ktoré budete chcieť k novému oblečenie nosiť. Keď si skúšate v obchode nové topánky, mali by ste mať k nim ponožky aj nohavice, ktoré k ním chcete nosiť. Načo sú vám potom nové topánky, ak vám k ním nesedia žiadne nohavice, ktoré už máte doma? Načo vám je nový sveter s výstrihom do V, ak košeľa, ktorú pod nim nosíte, je príliš úzka?

  1. Budem to stále nosiť aj o 5 rokov?

Odpoveď na túto otázku vám pomôže rozhodnúť sa, či sa vám nové oblečenie naozaj páči alebo či ho chcete iba preto, že je práve teraz v móde. Samozrejme, na aktuálnych módnych trendoch nie je nič zlé, ale do oblečenia by ste mali investovať z vlastného presvedčenia a nie iba preto, že tento nový trend majú na sebe všetci ostatní. Chcete predsa, aby vaše oblečenie vyjadrovalo vás osobný štýl. Ak si to však kúpite len preto, že je to teraz v móde, okamžite to prestanete nosiť, ak to z módy vyjde. Avšak oblečenie, ktoré je nadčasové, je vždy dobrou investíciou.

Taktiež by ste nemali byť unáhlení, ak niečo nájdete v zľave. Pretože vtedy, ak sú výpredaje, chcete nakúpiť rýchlo a všetko a vaša peňaženka tým len utrpí. Je totiž pravdou, že aj oblečenie vo výpredaji nemusí vyhovovať vášmu osobnému štýlu a nemusí to byť naozaj to, čo sa vám skutočne páči. Takže aj keď pôjdete na nejaké výpredaje, riaďte sa radami uvedenými vyššie.

  1. Je vyrobené z prírodných tkanín?

Pri nákupe by ste mali pozrieť na visačku a skontrolovať, z čoho je vlastne odev vyrobený. Syntetické oblečenie síce môže byť lacnejšie, ale úprimne, je na nič. Môže sa totiž stať, že pôjdete do klubu, budete mať na sebe novú polyesterovú košeľu a vaše potné žľazy zrazu začnú produkovať toľko potu, ako ešte nikdy predtým. A spotené podpazušie nikdy nevyzerá dobre – to predsa všetci vieme. Kupujte si preto odevy z prírodných látok, aby vaša koža mohla dýchať.

Sú ľahké, mäkké a nemajú ten umelý lesk, ktorý po väčšine syntetické odevy majú. Je preto oveľa lepšie míňať peniaze na oblečenie z prírodných tkanín, aj keď sú o čosi drahšie.

Write a comment...
0 awesome comments!